Следни испити

Август/Септември
П В С Ч П С Н
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
10111213141516
сите

Новости

23 Мај 2018

Се известуваат студентите дека е објавен распоред за испити во јунска и септемвриска испитна сесија за академска 2017/18 год. за сите студиски програми.

Линк кон испитите од сите сесии.

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

29 Ноември 2017

Познати добитниците на наградите за истражувачки труд и есеј на распишаниот награден конкурс на УКЛО. Две од првите три награди за студентите од ТФБ. Честитки до Филип Лазоски (прва награда) и Игор Стерјовски (трета награда) за истражувачки трудови. 

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Академски календар

Септември 2017
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

08.09.2017 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

15.09.2017 Почеток на академската 2017/2018 (Почеток на зимскиот семестар)

01.09.2017 - 14.09.2017 Испитна сесија


Октомври 2017
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

11.10.2017 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

23.10.2017 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)Ноември 2017
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

06.11.2017 - 11.11.2017 Колоквиумска недела


Декември 2017
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

08.12.2017 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола)

25.12.2017 - 30.12.2017 Колоквиумска неделаЈануари 2018
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

01.01.2018 Празник – неработен ден (Нова година)

06.01.2018 Празник – неработен ден само за припаднниците од православна вероисповед (Бадник, ден пред Божиk)

08.01.2018 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ (Точниот ден на празникот е 7 јануари, но поради тоа што односниот ден е недела, овој празник се слави ден потоа на 8 јануари)

09.01.2018 - 15.01.2018 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

16.01.2018 - 31.01.2018 Испитна сесија

31.01.2018 Крај на зимскиот семестар

19.01.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) - Богојавление


Февруари 2018
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

01.02.2018 Почеток на летниот семестарМарт 2018
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

26.03.2018 - 31.03.2018 Колоквиумска недела


Април 2018
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

06.04.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

09.04.2018 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)Мај 2018
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

01.05.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

14.05.2018 - 19.05.2018 Колоквиумска недела

28.05.2018 - 31.05.2018 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

24.05.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)

25.05.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)


Јуни 2018
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

01.06.2018 - 14.06.2018 Испитна сесија

15.06.2018 Национален празник (неработен ден) (Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам)

15.06.2018 Крај на летниот семестарЈуни 2018
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Август 2018
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Септември 2018
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

08.09.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

01.09.2018 - 14.09.2018 Испитна сесија

14.09.2018 Крај на академската 2017/2018 година